DRUHÁ ŠANCE
A SECOND CHANCE
EN CHANCE TIL

ikona-directorSusanne Bier

ikona-country

DEN / SWE (2014)

ikona-verziaDánsko-švédská verze / Danish, Swedish

ikona-lenght

102 min.

ikona-titulky

České titulky / Czech subtitles

Detektivové Andreas a Simon žijí zcela rozdílné životy. Andreas je spořádaný manžel, zatímco čerstvě rozvedenému Simonovi se všechno hroutí pod rukama. Situace se náhle změní poté, co jsou přivoláni k brutální hádce mezi párem narkomanů. Když Andreas objeví jejich zanedbaného syna, rozhodne se porušit zákony, které má hájit, a kojence unese. Nyní je řada na Simonovi, aby znovu nastolil rovnováhu mezi dobrem a zlem.

 

O autorce

Pokud bychom v Dánsku hledali genderovou protiváhu silné mužské skupiny zformované kolem manifestu Dogma 95, stala by se jí jistě Susanne Bier. Nejen proto, že se jako jediná režisérka prosadila minimalistickým filmem natočeným podle pravidel Trierova a Vinterbergova slavného „manifestu čistoty a poctivosti“ (Otevřená srdce, 2002), ale především proto, že se jí úspěšně podařilo zkombinovat skandinávský model sociálně uvědomělého dramatu s divácky vstřícným přístupem.

Velkým úspěchem pro ni v tomto ohledu bylo především drama Bratři (2004), které jako jedno z prvních modelově zobrazovalo dopady války v Afghánistánu na psychiku a rodinný život jejího přímého aktéra. Film natočený podle scénáře Bierové dlouholetého spolupracovníka Anderse Thomase Jensena se dočkal kritického i diváckého uznání a v roce 2009 vznikl hvězdně obsazený hollywoodský remake. Senzitivní téma střetu „prvního“ a třetího světa rámuje další úspěšný dramatický snímek Po svatbě (2006). Ještě výraznější úspěch zaznamenal v této oblasti tvůrčí tandem Bier – Jensen v roce 2011, když jejich epizodické drama o pomstě a odpuštění Lepší svět získalo Oscara pro nejlepší cizojazyčný film.

Susanne Bier se vedle sociálních dramat věnuje od svých režijních počátků i žánru romance. V tomto ohledu jsou ovšem její úspěchy diskutabilní. Zatímco patrnou schematičnost a nadměrný sklon k patosu dokáže v případě sociálních dramat maskovat aktuálními tématy a naléhavým morálním poselstvím, její pokusy o mezinárodní romantické příběhy (Láska mezi citrony, Serena) neměly daleko k fiasku.

V tvorbě Bier jako by se svářela sympatie k úspornosti a syrovosti Dogma 95 a ambice vytvářet okázalé a velmi emotivní metafory současného světa zalidněného postavami, které čelí zásadním tragédiím a životním zkouškám. Do této kategorie patří i její aktuální snímek (a její vůbec první thriller) Druhá šance.

 

Kritici o filmu:

Naprosto přesvědčivě zahrané. (Peter Bradshaw, The Guardian)

Kompaktní thriller, strohý a svižný. (Nikola Grozdanovic, The Playlist)

Neuvěřitelně napínavé. Úchvatné od začátku do konce. (Joanna Orland, Loose Lips)