mrzout-big

MRZOUT
THE GRUMP
MIELENSÄPAHOITTAJA

VSTUPENKY

ikona-directorDome Karukoski

ikona-country

FIN / ISL (2014)

ikona-verziaFinská verze / Finnish

ikona-lenght

104 min.

ikona-titulky

České titulky / Czech subtitles

Mrzout je muž z minulosti. Ví, že lépe už bylo a nebude. Před vším moderním se zavírá, protože pro něj svět skončil rokem 1953. Z ulity ho vyžene až bolestivý úraz. Nutnost navštívit fyzioterapii v Helsinkách znamená pro starého muže celou řadu nepříjemných epizod – třeba jízdu autem, které řídí žena, nebo setkání se svým synem, ke kterému nikdy neměl příliš blízko. Mrzouta zkrátka čeká jeden velký mrzutý víkend. A jako obvykle se postará o to, aby bylo horko i všem ostatním.

karukoskiO autorovi

Finsko-švédský režisér Thomas „Dome“ Karukoski patří v zemi tisíce jezer mezi největší hitmakery. Celkem pět z jeho šesti celovečerních filmů překonalo v návštěvnosti hranici 100000 diváků, což je ve Finsku průvodním znakem blockbusteru. Rodák z kyperské Nikósie má cit pro výběr potenciálně úspěšné látky a nijak se nenechává svazovat žánry – debutoval hip hopovou romancí Holka, ty jsi hvězda (2005), ale v jeho filmografii nalezneme psychologická dramata o dospívání (Domov šedých motýlů, 2008; Zakázané ovoce, 2009), bláznivou roadmovie (Laponská odysea, 2010) a drama o rasových předsudcích (Lví srdce, 2013).

Adaptace úspěšné knižní předlohy Tuomase Kyrö Mrzout je režisérovou komediální výpravou do výsostně skandinávského teritoria, v němž panují nepřístupní, nepříjemní starci a jejich svérázné představy o mezilidských vztazích – připomeňme si zde alespoň některé filmy Islanďana Rúnara Rúnarssona, Nora Benta Hamera či v Cannes oceněný debut Berani Grímura Hákonarsona.

 

Kritici o filmu 

Jde o ten typ humoru, který ocení každý, kdo si myslí, že svět jde rychle do pekel. (Alissa Simon, Variety)

Dojemné zkoumání samoty, nástrah i rozkoše lpění na svérázných postojích. (Allan Hunter, Screen Daily)

Možná staromódní, ale příjemný malý film. (Jennie Kermode, Eye For Film)