o-kuratech-a-lidech-big

O KUŘATECH A LIDECH
MEN & CHICKEN
MÆND & HØNS

VSTUPENKY – Kino Lucerna

VSTUPENKY – Kino Atlas

ikona-directorAnders Thomas Jensen

ikona-country

DEN / GER (2015)

ikona-verziaDánská verze / Danish

ikona-lenght

104 min.

ikona-titulky

České titulky / Czech subtitles

Gabriel a Elias se u smrtelného lože svého otce dozvědí, že jsou adoptovaní. Jejich biologickým otcem je Evelio Thanatos, odborník na výzkum kmenových buněk. Po příjezdu na ostrov Ork bratři zjistí, že mají další tři sourozence – velmi neortodoxní sourozence. Jak zkultivovat trio neotesaných buranů, kteří chodí spát se slepicemi a pro ránu nejdou daleko? Uznávaný mistr černých severských komedií se po desetileté režijní pauze vrací s filmem o vejcích, která padla daleko od stromu.

 

O autorovi

V dánské kinematografii lze v současnosti najít jen málo produktivnějších tvůrců. Anders Thomas Jensen (1972) patří k nejvýkonnějším a nejvyhledávanějším scenáristům s širokým repertoárem témat i žánrů (drama, komedie, western, historický film, romance). Velmi úspěšné byly už jeho scénáře ke krátkým filmům. Svůj svérázný drsný styl humoru a zálibu ve vyšinutých postavách vypiloval např. v Dogma 95 snímku Mifune a černé komedii V Číně jedí psi (oba 1999). Za zmínku nepochybně stojí i scénáře k filmům uznávané režisérky Susanne Bier – rodinné drama o post-traumatickém stresu Bratři (2004) se dočkalo mezinárodního uznání i hollywoodského remaku a sociální drama Lepší svět vyhrálo v roce 2011 Oscara pro nejlepší cizojazyčný film.

Zatímco Jensen scenárista se vyznačuje širokým rejstříkem poloh, Jensen-režisér si od svých počátků buduje koherentní poetiku, která je typická sklonem k dynamickému ději, vyhrocenému cynismu, laskavě nahlíženým úchylkám, bizarním lidským společenstvím a obsazování dánských hereckých hvězd do rolí různě deformovaných jedinců. Mezi Jensenovy oblíbence patří především Nikolaj Lie Kaas, Nicolas Bro a Mads Mikkelsen. Už jeho režijní debut, kriminální „bromance“ Blikající světla (2000), obsahuje všechny výše uvedené elementy. Smysl pro hraniční humor ještě vyhrotil Jensenův druhý film Řezníci (2003), který sleduje netypické podnikání dvojice loserů, jimž krachující byznys zachrání chuť lidského masa.

Nejambicióznějším filmem Anderse Thomase Jensena dosud byla bezesporu Adamova jablka (2005), bizarní směsice černé komedie, dramatu o napravení hříšníka a biblického podobenství, v němž se nevypočitatelně prolíná brutální situační komika a metafyzické symboly. Po desetileté odmlce, vyplněné pochopitelně usilovnou scenáristickou prací, se Jensen vrací se svými oblíbenými herci a tématy, o kterých se ve slušné společnosti nežertuje. Film O kuřatech a lidech opět zkoumá netradiční vazby mezi individui, které byste nechtěli nikdy potkat.

 

Kritici o filmu

Nejzvrácenější rodokmen od Hamleta. Ohromující svým tónem, žánrově matoucí. (Peter Debruge, Variety)

Ha-ha legrační a ha-ha divné. I když vezmeme v potaz úroveň ostatních filmových obrazů ujetých rodinných znovushledání, stejně vám dá dost práce najít podobně bizarní podívanou jako O kuřatech a lidech. (John DeFore, The Hollywood Reporter)

Nádherně absurdní. (Nikola Grozdanovic, The Playlist)

Kdyby Franz Kafka někdy vymyslel film pro Tři mouly, nejspíš by se podobal tomuto… Potěšení z něj plyne ze způsobu, jakým se černá komedie rozplyne, aby odhalila fascinující filozofické argumenty. (Allan Hunter, Screendaily)