Proč SCANDI?

I tento rok přinese Scandi především nové severské filmy. Tímto čerstvým přístupem se chceme odlišit od podobně zaměřených severských filmových přehlídek. Nové filmy, noví tvůrci, ale tradičně i velký distribuční oblak. Scandi se divákům opět nabízí v nejlepších českých i slovenských kinech, na VOD platformách, v rámci DVD edice Festival 12, ale také na prémiových televizních kanálech – tento rok kromě Film Europe Channel poprvé i na Festival Cinema Channel. Skandinávsky výkonný filmový motor každý rok generuje silné žánrové tituly, kvalitní divácké snímky, pozoruhodné série v rámci quality TV, ale také výjimečné festivalové artefakty. Nemohu než zopakovat, že severský kontext je pro českou a slovenskou filmovou kulturu nejlepším příkladem.

Vítejte na Scandi 3.

Ivan Hronec
Prezident festivalu

Scandi 3: Joik, krev a slzy

Ještě v minulé dekádě to vypadalo, že severský film není na festivalovém okruhu tak úplně konkurenceschopný. Posledních pět let je ale všechno jinak: ze stínu tradičně silných kinematografií Dánska a Švédska v posledních letech vystoupilo Norsko, které na začátku dekády vsadilo na kombinaci kapitálu, politické podpory a národního cítění. Prestižní festivalové vavříny poslední dva roky sklízejí také kinematografie Finska a Islandu (vítězství v soutěžních sekcích v Cannes či San Sebastianu).

Severskou kinematografií plodně rezonuje celá řada různých trendů: tzv. family pleasures – skandinávský rodinný film a komedie (zmiňme dánské specifikum černých komedií), současná a historická dramata s výrazným sociálním přesahem, skandinávské žánrové tituly, které zahrnují akční snímky, horory, thrillery a samozřejmě specifickou formu detektivky, která bývá označována jako scandi či nordic noir. Opomenout nemůžeme ani artový film a hlubokou tradici filmu pro děti a mládež.

To vše naleznete i ve třech sekcích Scandi 2017, které si kladou za cíl oslavit bohatost, univerzálnost a životaschopnost severských kinematografií. Aktuální tituly, jejichž velkou část jste neměli možnost v českých kinech vidět, obsahuje sekce Novinky a premiéry. Tematicky a herecky pozoruhodný debut Sámská krev uvidíte vůbec jako jedni z prvních na světě.

Naší ambicí je zároveň nabízet tematicky organizovanou sekci, zaměřenou na specifické rysy severského filmu. Letos se budeme díky sekci Fenomén: Severský thriller soustředit na různorodé přístupy k napětí, vzrušení a strachu. Toto téma odráží i doprovodné studie – vůbec první český profil předního norského režiséra Erika Skjoldbjærga z pera Víta Schmarce a analytický text o prvotřídním severském vývozním artiklu – temné televizní detektivce, který napsal Luboš Pavlovič.

Třetí sekce Best of Scandi je naším osobním výběrem těch nejpozoruhodnějších a nejvýraznějších severských filmů posledních let, které svou kvalitu prokázaly jak na významných festivalech, tak na předchozích dvou ročnících naší přehlídky. Reprízu na velkém plátně si z našeho pohledu více než zaslouží.

Vítejte na Scandi 2017!

Aleš Stuchlý, Vít Schmarc